Mac üzerinde çapraz kodlama (transcoding) için Handbrake

GNU/Linux sistemler kullandığınızda video biçimleri, büyüklükleri ve kodlama değişkenleri üzerinde oynamak genellikle basittir. Buna rağmen endüstri standartlarında bir video editörün varlığından söz etmenin mümkün olmaması çok acıklı. Kino ve Kdenlive nefis yazılımlar olmakla birlikte, endüstri standardı olmaya yolları hala var. Neyse bu başka bir soru/n.

Benim el alışkanlığım genellikle mencoder ya da transcode gibi komut satırı programlara dair, transcode’un KDE arayüzü transKode da iyi diye duydum, ama pek haşır neşir olmadım. Önceki blogumda yazdığım şu yazıda söz ettiğim rahatlıklar varken, gerek de kalmadı.

Geçtiğimiz günlerde Mac OS X üzerinde böyle bir ihtiyacı karşılamak için var olan araçlara göz atarken, Handbrake ile tanıştım.

Handbrake, GPL lisansı ile dağıtılan ve platform bağımsız (Windows, GNU/Linux ve Mac OS X seçeneklerinin her birinde kullanabileceğiniz) bir çapraz kodlama programı. Daha önce mencoder için varlığından bahsettiğim profil desteği de aynı şekilde var. Yani Maemo ile çalışan bir Nokia N810 ile izlemek istediğiniz bir video varsa, gerekli ölçüleri (ki arkadaş 400 px genişliğinden büyük videoları pek rahat oynatamadığı için ben 400*214 çözünürlük ayarlamak için profil yarattım) ve dosya/codec seçeneklerini belirleyip profil olarak kaydedebiliyorsunuz.

Matroska, Ogg Media, mp4, xvid gibi çeşitli şekillerde dosya desteği olması, doğrudan DVD rip etmekte kullanılabilmesi de kullanışlı özellikleri arasında.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *