Mac’te ekran görüntüsü almak

Başarılı arayüz uygulamaları ve güçlü bir Unix altyapısı ile Mac OSX gerçekten bir çok alanda büyük kolaylık sağlayabiliyor. Yine de, GNU/Linux sistemlerin hele KDE’nin bir çok özellik ve uygulaması, Mac kullandığım dakikalarda gerçekten özlediğim rahatlıklar sunuyor.

Örneğin ekrandaki bir pencerenin görüntüsünü kaydetmek istiyorsunuz. KDE kullananlar Print Screen tuşuna bastıkları anda bir pencere gelir, ekran görüntüsünü bir pencere ile mi, fare ile çizilen bir bölge ile mi yoksa tüm ekranın görüntüsü olarak mı kaydetmek istediğinizi sorar. Yeni ekran görüntüleri geldikçe dosya isimlerini arttırarak kaydeder. Harikadır.

Ziya’dan anladığım kadarıyla Windows da Print Screen’e basınca en azından hafızaya ekran görüntüsü atmayı beceriyormuş.

Mac’te ise ne yapabileceğinizi bilemez bir şekilde Applications klasöründe uzun gezintilere çıkmanız olası. Oysa tabii ki, bu senaryo Mac OSX için de akla gelmiş ve uygulanmış. Sezgisel olmaktan vazgeçtim, araştırarak bile öğrenmesi biraz zor bir şekilde akıl edilmiş o kadar.

Command-shift-3 tuşlarına basınca ekran görüntüsü, Command-shift-4 tuşlarına bastığınızdaysa ekranın bir bölümünü seçebileceğiniz bir fare imleci çıkararak seçtiğiniz alanı kaydeden sistem, bunları Picture*.jpg olarak masaüstüne kaydediyor.

Command-shift-4’e bastıktan sonra space tuşuna basarsanız bir fotoğraf makinesi simgesi çıkıyor ve onunla hangi pencereye tıklarsanız o pencerenin tamamı kaydediliyor.

Yani işleyiş aynı, ama bilgi derinlerde gizli.

8 thoughts on “Mac’te ekran görüntüsü almak”

  1. Teşekkürler, gerçekten çok iyi oldu, pc klavyelerinde var ama mac’te olmadığı için sıkıntı oluyordu, problem çözülmüş pek sevindim.

  2. Merhabalar, aldığımız ekran görüntüsünü PS de açamıyoruz sanırım… Nereye kayıt ediyor acaba… Ben daha çok tazecik bir mac kullanıcısıyım da…Snagit de alıyorum görüntüyü, oda tif üretmiyor ve kaydetmiyor, onu maila gönderiyorum maildan kopyalayıp PS de açıyorum :)))

    Bunun bir kolay yolu olmalı dedim :)

  3. aaa masaüstüne atıyormuş, tesadüfen farkettim… Windowstaki gibi hafızaya almıyor demek…

  4. ekran görüntüsünü aldık iyi hoşda nereye kaydediyor bu bunu bilgisayarı alt üst ettim bulamadım ki !!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *