Apple farelerde kaydırma (scroll) çalışmayınca…

Apple’ın donanım tasarımı genellikle ergonomik açıdan başarılı olduğu kadar, yenilikçi, estetik anlamda iddialı yanlar da içeriyor. Intel işlemcili serilere kadar bu konuda devam ettirdikleri çizgi yakın zamanda biraz değişmeye başladı. Artık plastik görünümden metalik görünüme, yuvarlak hatlardan, sert hatlara dönmeye başladılar.

Direnen son kale fareler. Hala yuvarlak, tombul hatlı, üstünde minik bir küre ile gelen fareler eski tasarım çizgisini sürdürüyor. Kaydırma tekeri yerine (scroll wheel) bir çeşit kürecik bulunması da yine geleneksel yenilikçi çizginin bir uzantısı.

İşletim sisteminde yatay eksende harekete dayalı bir arayüz sunan Mac sistemler, her yöne doğru ilerlemenizin faydalı olabileceği durumlar yaratabiliyor. Öntanımlı olarak kapalı gelen bir özelliği açarak, kaydırma küresini 360 derece hareket için kullanabiliyorsunuz. Bu sayede, büyük alanlara sahip programlarla çalışırken alanı daha rahat gezebiliyorsunuz. Örneğin Gimp’te çok büyük çözünürlüklü bir fotoğrafta taramadan kaynaklı hatalar düzeltirken bu gerçekten faydalı oluyor.

Gelgelelim, bu tasarımda ufak bir sorun var. Daha doğrusu Apple zihniyetindeki genel bir sorunun burada başka bir yansıması karşımıza çıkıyor. Eğer bu kürecik toz toplayarak çalışmazsa fareyi açmanız için vida yok! Haliyle temizleyemiyorsunuz… Apple zihniyetindeki sorun burada devreye giriyor, temizlik basitçe mümkün, ancak bu hiç bir yerde anlatılmamış. Ya da resmi hiç bir yerde anlatılmamış diyelim, Youtube’da fare temizlik videolarını izlemek mümkün.

Videoyu izleyemeyenler için şöyle anlatmayı deneyeyim, fareyi sırtüstü ve tıklanan bölgesinin üzerine 45 derecelik bir eğimle bir dosya kağıdına bir kaç kez sertçe sürterseniz, içindeki pislikler atılıyor, böylece fareyi ilk günkü gibi kullanabiliyorsunuz. Yine basit bir çözüm, yine müneccimlik gerektiren bir yöntem, yine Apple…

One thought on “Apple farelerde kaydırma (scroll) çalışmayınca…”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *