Nicholas Cage ile barışma

23 Ekim 05, Pazar @ 00:19
Mesaj çok hafif düzeyde spoiling (öyküye dair sürpriz gelişmeleri önceden söylemek) içeriyor.

Lord of War‘u izledim bir ay sonra (en sonunda). Daha önce Gattaca ve The Truman Show filmlerinden bilinen bir isim, Andrew Niccol hem yazmış bu sefer hem de yönetmenlik koltuğuna geçmiş. Aslında iyi de etmiş, bazı detaylar dışında gayet başarılı bence…

O detaylar da aslında filmi gölgelemeye asla yetmiyor. Benim kafama takılan tek ciddi problem Yuri Orlov portresinin aslında bir sembol olduğunu belki de en iyi anlatan karakter, Ava Fontaine’in gerçekliği… O karakterin son derece dramatik kaldığı sahneler, aslında kendi ötesinde anlattığı profili gizlemeye başlıyor ve bu da Yuri karakterinde çizilen politik alegorinin bulanıklaşmasına neden oluyor.

Bunun dışında Uluslararası Af Örgütü tarafından bir basın bülteniyle karşılanan film için kullanılan ifadeler mealen bugüne dek bu konuda çalışan bağımsız sivil inisiyatiflerin anlatmaya çalıştıkları politik oyunu çok başarılı bir anlatımla sinemaya aktarıldığını doğruluyor. Keza film gerçek olaylar temel alınarak yazılmış.

Bu filmi izlemeyi herkese öneriyorum. Böyle bir filmde gayet keyifli bir oyunculuk sergileyen Nicholas Cage’i kara listemden çıkartıp, sevdiğim, görsem “Merhaba, merhaba”nın ötesine geçmekten keyif duyacağımı var saydığım güruha dahil ediyorum. Daha önceki filmlerinde, diğer unsurlar ne kadar başarılı olursa olsun, annesine hüzünlü bir bakış göndererek şeker yiyebilmeyi hiç unutmamış acıklı surat ifadesi yüzünden ismini duyduğumda sarımsak görmüş vampire dönüyordum.

One thought on “Nicholas Cage ile barışma”

  1. Ah Löker’im… Zaten merak ettiğim bu filmi senin bu yazın sayesinde biraz daha gaza gelip oturduk izledik (anca bugünü buldu).

    Bir Nicholas Cage’sever olarak bu filmde, önceki filmlerde sergilediği oyunculuktan farklı bir oyunculuk sergilemediğini, hatta zaman zaman o emrah kaşları ile garipsenecek kadar acıklı baktığını söylemek zorundayım. Sevmeyen sevmez adamı (hm hm konuşması, acıklı bakışları vs. yüzünden).

    Ama bunları bolca kullandığı bu filmdeki oyunculuğu ile temize çıkardığın Cage, bu filmde tastamam “annesine hüzünlü bir bakış göndererek şeker yiyebilmeyi hiç unutmamış acıklı surat ifadesi”ne bürümüş ortalığı. :) Ben memnunum, adamı severim. Ama “sevmeyenler farklı bir NC aramasınlar, Löker filmin havası yüzünden NC’e takmamış” diye buraya not düşmek istedim. :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *