Yeni bir sergi sansürü

Galata Fotoğrafhanesi ve Fotoğraf Vakfı tarafından hayata geçirilen Fotoğraf Akademisi’nin ilk ayağı olarak düzenlenen Belgesel Fotoğraf Okulu kapsamında çekilen fotoğraflar, Bursa Uludağ Üniversitesi’ndeki sergide sansürlenip, el konularak yok edilmeye çalışıldı.

Youtube sansürünün birinci yılını kutladığımız (!) şu günlerde, ülkede (hem bürokratik, hem siyasi hem de toplumsal anlamlarıyla) yönetimin iyice baskıcı, sansürcü hale geldiğine tanık oluyoruz. Hükümetten, mahalle ölçeğine, bir fotoğraf dergisinden, bir üniversiteye ne yazık ki kendinden olmayanı yok etmekte sakınca görmeyen anlayış yayılıyor. Beklenmedik kurumlarda, oluşumlarda karşımıza çıkıyor. Kamplaşma, kendini sorgulama yeteneğinden yoksun yönetimleri var ediyor, onlar da kendine benzemeyeni yok sayıyor, gücü yeterse yok ediyor.

Üniversite yönetiminin, açıkça suç oluşturmayan, kimseyi hedef almayan/göstermeyen bir fotoğrafın yayınına izin vermemesi kabul edilemez.

Daha kötüsü, üniversite gibi bir kurumda, tahammül gösterilemeyen muhalefet ifadelerindeki karşıtlık değil, bu tahammülsüzlüğün fotoğraflara el konulması şeklinde ceberrut biçimidir.

Fotoğrafa, yazıya, düşünceye ve tüm ifadelerine sınırsız özgürlük, herkes için savunulmak zorunda olan temel bir ortak kabul olmalıdır. Bu anlayışa katılan herkes, haydi Fotoğraf Akademisine ulaşarak nasıl bir yardımımız olabileceğini soralım. Bu baskı karşısında yalnız olmadıklarını, bunu sıradan bir olay gibi kanıksamak ya da “münferit vaka” diyerek önemsezleştirmek isteyecekler karşısında tepkisiz kalmayacağımızı söyleyelim…

2 thoughts on “Yeni bir sergi sansürü”

 1. Ben nasıl yardımcı olabileceğimi bildiğim için doğrudan sordum kendilerine:

  ____________________________________________________

  Merhabalar,

  [1] adresindeki günlükte Uludağ Üniversitesi’ndeki bir sergide
  Belgesel Fotoğraf Okulu kapsamında çekilen fotoğrafların
  sansürlendiğini okudum. İfade özgürlüğünden taraf olan bir kişi olarak bu tatsız davranışa, sansürlenen fotoğrafların daha fazla insana ulaşmasını sağlamaya çalışarak yanıt vermek istiyorum. Eğer fotoğrafların dijital kopyalarını gönderebilirseniz kendilerini [2] adresindeki günlüğümde yayınlamak isterim.

  [1] http://loker.radiobrecht.org/2009/05/yeni-bir-sergi-sansuru/
  [2] http://meren.org/blog/

  Sevgiler,
  ____________________________________________________

 2. Yazınızı kaynak göstererek sitemize taşıdık, bize sus (@) korkmabenim (.) org adresinden ulaşabilirsiniz. Sansürlenen fotoğraflar elinize geçerse biz de yayımlamak isteriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *